Současnost pitbulteriéra


Americký pitbulteriér jak je to v současné době s jeho využitím a perspektivami jakožto plemene?

      Bezesporu v psím světě neexistuje naprosto všestranná rasa. Pitbul se však dle mého názoru tomuto ideálu nejvíce blíží.


Proč? Jaký vlastně je?

      Jedná se o naprosto bezpečného společníka člověka, stejně jako dětí. Díky vyrovnané povaze si nepotřebuje nic dokazovat na komkoliv kdo pro něj není skutečný soupeř. Pravděpodobnost, že napadne člověka je stokrát menší než u jakéhokoliv jiného plemene. Pokud však tato skutečnost nastane je přes svou velikost vysoce účinný. Je pouhý mýtus, že pitbul je pes extrémně agresivní vůči lidem. Všichni kteří toto plemeno znají o tom nepochybují a berou jako samozřejmost jeho výjimečně přátelskou, srdečnou a veselou povahu. Minimálně devadesát pět procent těchto psů nemá žádné tendence (bez předchozí cílené výchovy a výcviku) k nedůvěře a projevům agresivity vůči člověku. To je pravda bez ohledu na to, co někteří neseriózní chovatelé tvrdí a jak tuto rasu z důvodů svého osobního profitu prezentují. Tímto nechci říci, že pitbul není vhodný k obraně osob a ochraně majetku. Naopak, jeho kvality ho k tomuto využití přímo předurčují - má velkou sílu, vytrvalost, bezmeznou bojovnost a jedná se o odolného psa oplývajícího zdravím, bez dědičných fyzických vad a chorob jimiž dnes trpí drtivá většina plemen zastřešovaných pod FCI. Jak je možné, že tento přátelský pes je vynikající obranář? Na jedné straně se vyskytují výjimky, které jakoby jen potvrzovaly pravidlo a potom jsou bezkonkurenčními bodyguardy. Pokud máme zájem o psa těchto vlastností je nanejvýš podstatné věnovat dostatek pozornosti jak výběru chovatele (to je nejpodstatnější věc ať již chceme pita k jakémukoli účelu), od něhož si štěně chceme pořídit, tak i výběru konkrétního jedince z vrhu. Na druhé straně většina pitbulů je velmi vhodná pro sportovní výcvik. Jednotlivé cviky se sice utvářejí pomaleji než u standardních tzv. služebních plemen, avšak jakmile toho dosáhneme jsou na druhou stranu ve srovnání s nimi velmi pevné, můžeme tedy skutečně říci, že máme "vycvičeného" psa. Pitbul jen tak nezapomíná!


Proč si mnozí jedinci jsou vzájemně méně podobní než u jiných ras?

      Odpověď je naprosto jednoduchá. Pitbula totiž nedělají jeho svaly, ale jeho srdce. A už vůbec ho nedělá barva srsti, čumáku, či délka ocasu, toto jsou skutečně nepodstatné věci. Více se dozvíte ve standardu, který je taktéž k dispozici na těchto stránkách.Jaké nové sporty pro pitbuly vznikly?

 1. Výskok na peška.
  Soutěží se v tom, jak vysoko dokáže pes vyskočit do a zůstat zakousnutý na pešku. Samozřejmě je předem daný počet pokusů a startovní výška.


 2. Vis na pešku.
  Soutěž spočívá v tom, jak dlouho dokáže zakousnutý pes viset na pešku. Daný je maximální počet pokusů.


 3. Weight pooling.
  Česky je tento sport přeložitelný jako tahání těžkých břemen. Psi tahají ve speciálních postrojích vozík umístěný na kolejích a to podle velmi přesných pravidel. Je možno psu pomáhat pomocí přineseného předmětu a slovním povzbuzováním. Je zakázáno dráždit psa pomocí hárající feny, výcvikového rukávu, či jakkoli jinak rozvíjet jeho agresivitu ať již vůči člověku, či zvířeti. Dále je zakázáno dotýkat se psa v průběhu tahání. Začíná se na předem dohodnuté zátěži, která se postupně zvyšuje. Je stanoven časový limit a počet pokusů přípustných u jedné zátěže.

 4. Triatlon / Duatlon s pitbulem
  Jedná se zpravidla o jízdu na kole, běh a plavání, vše samozřejmě jak jinak, než se psem. Délka a podmínky disciplín jsou odlišné a závisí na jednotlivých pořadatelích konkrétních akcí.


  Zde máte kompletní pravidla Weight poolingu.

Na závěr odpověď na dvě základní otázky:


PS: Toto vše platí, platí to však jen pro skutečného pitbula. Ne pro ty, jež jsou v dnešní době snad všude nabízení jako zaručení pitbulové bez papírů nebo jako výhodná koupě za super cenu. Pokud nechcete být zklamáni, vyhněte se prosím těmto "rádoby chovatelům", uděláte dobře jak pro sebe, tak pro tuto rasu.

Odkaz:
Zde je diskusní fórum o této rase - PITBUL ON-LINE, aneb mýty, nepravdy a skutečnost