KUPÍROVÁNÍ UŠÍ

      Kupírování psích uší je v některých státech zákonem zakázáno. Těžká pokuta je uvalena na kohokoli, kdo se tímto proviní. V některých státech je dokonce postihován i jakýkoliv vlastník psa, který má kupírované uši.Například fanoušek v jednom z východních států byl předvolán před soud za to, že vlastnil psa s kupírovanýma ušima. Musel si pak zajistit právníka a dokázat, že si psa zakoupil od chovatele ve státě, kde není zákonem omezeno kupírování, a jeho obvinění bylo staženo.

      Nedoporučuje se chovatelům kupírovat uši Amerického pitbulteriéra, protože mnoho budoucích zájemců upřednostňuje přirozený vzhled ucha a nekoupí si psa nebo štěně s kupírovanýma ušima. Není ani praktické kupírovat uši bojových psů, protože tyto ponechávají obnaženou velkou část vnitřní části ucha a zvyšuje se pravděpodobnost zranění v boji. Protože standard tohoto plemene nevyžaduje kupírované uši, nedoporučujeme to.

      Avšak pro ty z vás, kteří jsou fanoušky kupírovaných uší, zde uvádím několik rad a metod:Nejlepší čas pro kupírování uší štěňat je od čtyř do osmi měsíců, během této doby uši získávají svůj přirozený vzhled, co nám dává lepší představu o tvaru nejvíce vhodném pro psa. Budou pak pevnější a silnější než uši mladších štěňat. Pokud je to možné aplikujte anestetikum a o jeho použití se poraďte s veterinářem. Pokud kupírujete ušiv létě, ujistěte se, že vaše štěně bude v kotci zbaveném od much. Pokud dodržíte tuto zásadu, uši se budou hojit rychleji, protože v případě, kdy mouchy obtěžují štěně, má pak sklony zničit vaši práci, když se bude snažit zbavit much nalétávajících na jeho poraněné uši.

      Nejsnazší cestou jak kupírovat uši je pořídit si desku pět stop dlouhou a osmnáct palců širokou.Vytvořte otvor velký čtyři a půl palce diametrálně vprostřed desky, šest palců od jednoho okraje. Přitlučte toto prkno pevně k nějakému pracovnímu stolu, dřevěné přepravce nebo ještě lépe vyrobte rám speciálně pro kupírovací prkno.Ujistěte se, že díra je prostupná za úrovní rámu nebo tou částí, na které je kupírovací prkno připevněno. Posuďte sami správnou výšku jakou potřebujete. Vemte pět pruhů látky (podobné prostěradlu) jeden yard dlouhých a pět palců širokých. Vytvořte nasazovací smyčku a upevněte ji přesně nad pasparky na všech čtyřech nohách. Natáhněte štěně do délky, jak to je nejvíce možné a připevněte (přibijte) pruhy ke kupírovacímu prknu. Vezměte pruh, který zůstal a udělejte nasazovací smyčku přes čenich štěněte hned pod jeho očima, zkřižte ji pod krkem. Vyveďte nahoru a zavažte pevně na zádech krku. Prostrčte jeho čenich dírou.

      Mějte po ruce někoho kdo bude stát vedle a podrží jeho hlavu pevně v otvoru. Postavte se dopředu před štěně a chytněte jeho uši do vztyčené polohy tak, že táhnete uši společně nad jeho hlavou. Držte oba boltce levou rukou uchopte ostré nůžky a zastřihněte obě uši v té výšce, kterou chcete, nejčastěji je to jeden a půl až dva palce od hlavy. Nechte jedno ucho být, pak zastřihněte dolů diagonálně od místa, kde jste ustřihli, asi do dvou třetin. Pak začněte od spodu a udržujte linii již částečně zastřiženého ucha a pokračujte nahoru a dokončete střih.Po ruce mějte připravenou lázeň s teplou vodou se silným roztokem hexolu nebo jakéhokoli jiného desinfekčního prostředku. Vemte kousek vaty a vymyjte uši. Odstřihněte roztřepené okraje. Konečky prstů zmáčkněte ucho na místech, kde krvácí. Pak postup opakujte na druhém uchu. Umyjte obě uši řádně v desinfekčním roztoku a uvolněte své štěně. Dejte ho do čistého kotce a poskytněte mu klid. Sledujte ho každou půl hodinu po dobu několika hodin, abyste se ujistili, že příliš nekrvácí. Pokud ano, zmáčkněte ucho na místě krvácení, abyste ho zastavili. Uši už více neumývejte, ale potřete je karbolovou vazelínou příští den a každý následující den po dobu jednoho týdne. Vytvoří se strupy jež odpadnou a pak bude ucho vypadat dobře. Pokud zpozorujte jakékoli vznikající adheze (přilnutí), natáhněte uši, abyste je tímto odstranili. To zabrání, aby se uši v přůběhu hojení zdeformovaly a pomáhá to zachovat vztyčené postavení uší.

      Při kupírování uší jsem zjistil, že je dobré vložit vatové tampony dovnitř ucha, které zabrání vniknutí krve dovnitř, což bývá pro štěňata velmi nepříjemné.

      Za všech okolností zůstaňte klidní a nebuďte nervózní v průběhu kupírování uší. Přispěje to ke zdárnému výsledku vaší práce. Vaše štěně při operaci neumře. Není zde žádný věkový limit pro kupírování psích uší, ale nedoporučuje se kupírovat uši dospělých psů, pokud nebyly natržené, zraněné nebo useknuté.


-Joseph L. Colby-
(publikováno r.1936)